Wszystko, czego nie wiesz o zakładce Wymiary [cz. 1]

 • 2 mar, 2016
 • Edyta Stasiak
 • Komentarze: 0

Który kwartał generował najwięcej sprzedaży? Które wyszukiwania przyniosły najwięcej konwersji? W jakich godzinach najwięcej zarabiasz i na której kampanii? To tylko kilka z niezliczonych pytań, na które odpowiedź znajdziesz w jednej z zakładek panelu AdWords. Mowa o Wymiarach, niedocenionej i rzadko wykorzystywanej opcji przy optymalizacji kampanii linków sponsorowanych.

Przygodę z Wymiarami warto zacząć od ich zlokalizowania w panelu :) Zakładkę znajdziesz zwykle zaraz po prawej stronie Rozszerzeń reklam, a przeglądanie gromadzonych w niej danych jest możliwe na trzech poziomach: konta, kampanii oraz grupy reklam. Do dyspozycji reklamodawców jest kilkanaście rodzajów wymiarów, które są dobierane w zależności od przeglądanego konta, kampanii lub grupy reklam:

 • Konwersje
 • Etykiety
 • Czas
 • Kampania produktowa
 • Docelowy URL
 • Końcowy URL
 • Największe zmiany
 • Geografia
 • Lokalizacje użytkownika
 • Odległość
 • Wyszukiwane hasła
 • Płatne i bezpłatne wyniki wyszukiwania
 • Automatyczne miejsca docelowe
 • Bezpłatne kliknięcia
 • Szczegóły połączeń
 • Szczegóły kampanii
 • Szczegóły grupy reklam

Konwersje

Ten wymiar to miejsce, w którym można szybko i łatwo przejrzeć dane dotyczące konwersji na każdym z trzech poziomów (konta, kampanii, grupy reklam). Dzięki temu możesz nie tylko zobaczyć, z jakich grup reklam pochodzą konwersje, ale też porównać statystyki dotyczące różnych typów konwersji w tym samym okresie czasu. Jeżeli konwersje są generowane na różne sposoby, dowiesz się, który z nich jest najbardziej skuteczny.

Konwersje

Wymiar “Konwersje”

Etykiety

Dzięki wymiarowi Etykiety, masz możliwość posortowania danych na koncie na podstawie etykiet przypisanych słowu kluczowemu, reklamie, grupie reklam lub kampanii. Jest to dobry sposób między innymi na monitorowanie przeprowadzanych testów. Mierząc skuteczność, przykładowo kilku tekstów reklam, jesteś w stanie wychwycić, który z nich jest najczęściej klikany i w następstwie wstrzymać mniej skuteczne jednostki reklamowe. W ten sam sposób masz możliwość mierzenia efektywności nowo dodanych słów kluczowych poprzez nadanie im odpowiedniej etykiety (z datą wprowadzenia słowa do kampanii itp.), a także porównać je z dotychczasowymi słowami w kampanii.

Czas

Wymiar związany z czasem jest jednym z najbardziej rozbudowanych w panelu AdWords i umożliwia przeglądanie danych w zależności od dnia tygodnia (zbiorczo wszystkie poniedziałki, wtorki itd.), każdego dnia danego okresu (pojedyncze dni z datami), tygodnia, miesiąca, kwartału, roku oraz pory dnia. Ten wymiar to kopalnia wiedzy na temat efektywności Twojej kampanii – tu sprawdzisz, które dni tygodnia pozwalają osiągnąć największe przychody/najwięcej konwersji, zobaczysz, w których godzinach reklamy generują najwięcej kliknięć oraz porównasz efektywność kwartałów rok do roku. To umożliwi Ci odpowiednie i skuteczne dostosowanie harmonogramu wyświetlania reklam. Co więcej, wprowadzając zmiany w kampaniach, na przykład zawężenie lokalizacji lub obniżenie stawek za kliknięcie, łatwo sprawdzisz, jaki był ich efekt (zmiana pozycji reklamy lub średniego CPC, różnica w liczbie wyświetleń lub kliknięć itp.)

Czas

Wymiar “Czas”

Kampania produktowa

Jeśli na swoim koncie prowadzisz kampanię produktową, w Wymiarach znajdziesz pozycję dedykowaną właśnie tym działaniom. Dane dotyczące kampanii możesz przeglądać w podziale na następujące sekcje: kategoria, typ produktu, marka, identyfikator produktu, identyfikator Merchant Center, identyfikator sklepu, kanał, wyłączność kanału. Pierwsze cztery pozwalają przejrzeć, co w danym przedziale czasu najlepiej konwertowało, co przyniosło straty, a które produkty nie cieszą się dużą popularnością. W sekcji dotyczącej identyfikatora Merchant Center możesz przejrzeć, które języki lub kraje są bardziej dochodowe od innych (zwykle do kampanii produktowej przypisany jest jeden identyfikator, jednak, gdy reklamodawca chce prowadzić kampanie na różne języki, wówczas należy posiadać więcej kont Google Merchant Center – osobne dla każdej kombinacji język+kraj). Sekcje dotyczące kanału i wyłączności kanału informują reklamodawcę o tym, za pomocą jakiego źródła został dokonany zakup oraz, czy dane produkty są dostępne w jednym lub wielu kanałach.

Końcowy URL (dawniej docelowy URL)

Zastanawiałeś się, który adres URL użyty w reklamie pozwoli osiągnąć lepsze rezultaty? Możesz to szybko sprawdzić w wymiarze Końcowy URL. Zaglądając tu dowiesz się, które linki mają lepsze CTR-y, a przy tym wyświetlają się wyżej. Analiza tych informacji pomoże Ci w zmianie adresów URL w reklamach na te bardziej efektywne. Co więcej, porównując adresy kilku landing page’ów łatwiej podejmiesz decyzję, czy całkowicie zrezygnować z niektórych z nich, czy poprawić jakość tych osiągających gorsze rezultaty.

Końcowy URL

Wymiar “Końcowy URL”

Największe zmiany

Każdy reklamodawca zadaje sobie czasem pytanie – dlaczego CTR danego dnia nagle spadł lub jak na wyniki kampanii wpłynęła zmiana stawek. Odpowiedzi na te pytania niesie wymiar Największe zmiany. W czytelnych boksach system grupuje najważniejsze dane dotyczące poszczególnych kampanii i grup reklam we wskazanym przedziale czasu, który jest porównywany z poprzednim okresem (7, 14 lub 28 dni). Pozwala to łatwo sprawdzić, jak zmiany wprowadzane np. w danym tygodniu przełożyły się na zmianę pozycji reklamy, średniego CPC lub liczby wyświetleń. Jeżeli zapomniałeś, jakie zmiany zostały wprowadzone w danej grupie reklam we wskazanym czasie, wystarczy kliknąć w link “Wyświetl historię zmian”, a system pokaże odpowiednie dane.

Największe zmiany

Wymiar “Największe zmiany”

Geografia i Lokalizacje użytkownika

Dane zawarte w wymiarze Geografia pokazują fizyczną lokalizację użytkownika klikającego w reklamę oraz lokalizacje, którymi użytkownicy byli zainteresowani. Wynika to z ustawień lokalizacji kampanii – do wyboru masz trzy opcje: (1) osoby znajdujące się w Twojej wybranej lokalizacji, szukające jej lub nią zainteresowane, (2) wyłącznie osoby w wybranej lokalizacji lub (3) osoby szukające wybranej lokalizacji lub nią zainteresowane (ale nie znajdujące się w niej). Poza tym, że wymiar ten dostarcza informacji o regionach i miastach z najlepszymi wynikami, pokazuje on, z jakich miejsc będących poza Twoim targetem, reklama się wyświetla i warto rozważyć ich wykluczenie. Ten wymiar łączy się z kolejnym – Lokalizacją użytkownika. Ta sekcja informuje Cię wyłącznie o fizycznej lokalizacji użytkownika w momencie, w którym kliknął w reklamę. Przykładowo, jeśli aktualnie przebywasz w Lublinie, a wyszukujesz frazę “hotele w Krakowie”, Twoja lokalizacja to Lublin, natomiast wymiar Geografia może zostać dopasowany do Krakowa.

Odległość

W przypadku niektórych rodzajów działalności, zwłaszcza tych, które wymagają bezpośredniego spotkania z klientem, istotna jest odległość firmy oferującej produkty/usługi od lokalizacji użytkownika. Wymiar Odległość daje pogląd na to, jak dystans między siedzibą firmy, a domem klienta wpływa na liczbę konwersji oraz CTR słów kluczowych i reklam. Może się okazać, że zwiększenie obszaru, na którym prowadzona jest działalność, korzystnie wpłynie na osiągane wyniki. Z drugiej strony, łatwo będzie zawęzić obszar działalności, gdy sprawdzisz, że im większa odległość, tym gorszy współczynnik klikalności.

 

W drugiej części znajdziesz informacje o następujących wymiarach: Wyszukiwane hasła, Płatne i bezpłatne wyniki wyszukiwania, Automatyczne miejsca docelowe, Bezpłatne kliknięcia, Szczegóły połączeń, Szczegóły kampanii, Szczegóły grupy reklam.

Komentarze